Pýchy Londýna

 

   Londýn je domovom mnohých inštitúcií s medzinárodnou pôsobnosťou, ako aj nadnárodných spoločností a organizácií. Nachádza sa v ňom veľa dôležitých inštitúcií a kultúrnych ustanovizní, vrátane celosvetovo známych divadiel, múzeí, koncertných siení, palácov a ďalších. Tu je aspoň zopár z nich:

 

Big Ben a parlament

Hodinová veža bola postavená podľa návrhu architekta Sira Charlesa Barryho pri rekonštrukcii pôvodného Westministerského paláca, ktorý bol zničený pri rozsiahlom požiari v roku 1834. 93 metrov vysoká veža s hodinami ktorá sa týči na severo-východnom konci Westminsterského paláca alebo jej hlavný zvon (Big Ben), sa stala jedným z typických symbolov Londýna. Hlavný zvon má hmotnosť 13,762  ton a samotné srdce 203kg. Pôvodne bol naladený na tón E. Vo zvonici sa okrem hlavného zvonu Big Benu, nachádza štvorica menších zvonov, ktoré ohlasujú štvrťhodinu.  Samotné hodiny sú povestné svojou presnosťou, napriek tomu že ich autor bol hodinár – amatér Edmund Backett.

 

Tower Bridge

Zdvíhací most ponad riekou Temža stojí vedľa pevnosti Tower of London podľa ktorej je pomenovaný. 65 metrová stavba v gotickom štýle je často nesprávne označovaná akoLondýnsky most (London Bridge), ktorý je v skutočnosti hneď nasledujúci most po prúde rieky. Stavbu mosta začali v roku 1886, trvala 8 rokov a stála približne milión libier. Most slávnostne otvoril v roku 1894 princ z Walesu, budci kráľ Eduard VII a jeho žena Alexandra Dánska.

Budova si rýchlo vyslúžila nelichotivú povesť ako raj zlodejov a prostitútok a v roku 1910 ju dokonca uzavreli. Most je posledným mostom pred ústim rieky Temže do mora. Ak sa rozhodnete pre prehliadku mosta, môžete sa pokochať vyhliadkou na celý Londýn. V oboch vežiach môžete vidieť dobové fotografie, rukopisné dokumenty, film o stavbe mosta, technické múzeum, ale aj motory ktoré dokážu zdvihnúť most za 90 sekúnd, aby umožnili pod ním preplávať lodiam. Okrem bežnej prehliadky je pre Vás pripravená aj špeciálna V zákulisí, ktorá Vás prevedie riadiacim centrom, ktoré nahradilo pôvodné parné stroje. Mostné rámy sú zdvihnuté približne päťstokrát do roka.

 

Tower of London

Z prehliadky Tower Bridge to je naskok do ďalšej historickej pamiatky uprostred Lodnýna. Tower of London, alebo aj Pevnost a palác jej veličenstva ako znie oficiálny názov. Viliam Dobyvateľ nechal postaviť v rokoch 1066 až 1087 z bieleho mramoru White Tower (Bielu vežu), ktorá je historickým jadrom stavby. V 12. storočí bola okolo pevnosti vybudovaná vodná priekopa.

Trochu nenápadná budova skrýva jedny z najcennejších pokladov Londýna. Budova od svojho vzniku slúžila na rôzne účely. Najskôr ako pevnosť, následne väzenie pre vyššie vrstvy, bola tu však aj mučiareň, popravisko, alebo zbrojnica. Od 13.storočia sa stala tiež pokladnicou. Vo vnútri sú od 14.stročia ukryté a pozorne chránené britské korunovačné klenoty.Tower bránia typickí Beefeatri v červených uniformách. Ako hovorí stará legenda – jeden z nich Ravenmaster sa stará o blaho 8 havranov obývajúcich pevnosť. Podľa starodávnej legendy totiž havrani nemôžu opustiť Tower, inak britská monarchie zanikne.

 

Piccadilly Circus

Jedno z najexponovanejších miest v Londýne susedí s hlavnými nákupnými a zábavnými centrami. Exkluzívna pozícia v srdci West End-u a status jednej z najrušnejších dopravných križovatiek činí z Piccadilly Circus obľúbené miesto schôdzok a turisticky príťažlivú atrakciu.

Piccadilly Circus je spojený s ulicou Piccadilly, hlavnou triedou, ktorá sa prvý krát spomína v roku 1626 ako Piccadilly Hall, nazvaná podľa domu patriacemu krajčírovi Robertovi Bakerovi. Baker predával rôzne druhy límcov a golierov, ktoré sa označovali názvom piccadills.

Námestie je známe predovšetkým vďaka neónovým reklamám, ich predchodkyne – reklamné tabule tu “zdobia” budovy už od začiatku 20.storočia. Od roku 2005 zostalo na námestí posledných päť reklamných neónových panelov. Na námestí sa nachádza Shaftesbury Memorial Fountain postavená v rokoch 1892-1893, ktorá sa stala londýnskou ikonou. Na vrchole fontány je okrílená postavička Anjel kresťanskej charity (Anteros), všeobecne nazývaný ako bôžik lásky Eros, ktorý Vás nasmeruje na Trafalgárske námestie.

 

Westminsterské opátstvo

Originálny názov Westminster Abbey, oficiálne tiež Kolegiálny kostol sv. Petra je gotická stavba veľkosti katedrály. Nachádza sa v blízkosti Westminsterského paláca, sídla britského parlamentu, neďaleko je tiež Big Ben. Opátstvo je tradičným miestom korunovácií i posledného odpočinku anglických panovníkov. Už od roku 1066 je tiež miestom odpočinku všetkých panovníkov. Okrem panovníkov je tu pochovaných takmer 400 ďalších známych osobností Anglickej histórie.

 

Katedrála svätého Pavla

 St Paul's Cathedral stojí na Ludgate Hill v Lodnýne a je sídlom Acibiskupa londýnskeho. Súčasná stavba je už štvrtou katedrálou svätého Pavla na rovnakom mieste (predchádzajúce zničil požiar, chátrali, alebo boli prebudované) a pochádza zo 17. stroročia.

Londýnska diecéza bola založená roku 604 a zasvätená svätému Pavlovi. Oblasť Ludgate Hill, kde sa katedrála nachádza, bola vždy spojená s náboženstvom. Predpokladá sa, že tu bol pôvodne staroveký megalit a neskorší chrám zasvätený bohyni Diane. Vo vnútri katedrály sa nachádzajú plakety, sochy a pamätníky venované širokému spektru osobností. Hlavná časť je venovaná členom britskej armády. Posledným významným obradom ktorý tu britská kráľovská rodina absolvovala bol kráľovský sobáš princa Charlesa a Diany Spencerovej.

 

Trafalgar square

Trafalgárske námestie sa nachádza v centre Londýna a je pomenované podľa Bitky pri Trafalgári v roku 1805, v ktorej zvíťazilo britské námorníctvo vedené Horatiom Nelsonom v poslednej veľkej námornej bitke plachetníc nad španielsko-francúzskou flotilou. Pôvodne sa námestie využívalo ako kráľovské stajne, až okolo roku 1845 dostalo súčasnú podobu.

Dominantou námestia je Nelsonov stĺp obklopený fontánami a štyrmi bronzovými sochami levov. Na námestí nájdete viaceré významne stavby a budovy ako National GalleryNational Portrait Gallery, Canada HouseSouth Africa House, alebo kostol St. Martin in the Fields (Kráľovský farský kostol Sv. Martina v poliach)

Trafalgárske námestie je veľkou turistickou atrakciou a čiastočne k tomu prispeli i miestne holuby. Obľúbenou činnosťou turistov i londýnčanov bolo ich kŕmenie, čo viedlo k ich masívnemu premnoženiu. V súčastnosti sa ich tu nachádza okolo 35 000.